Zlatans uppbrott en världsnyhet – nu träder han fram med nya: "Är glad"
För två år sedan meddelade Zlatan Ibrahimovic att han lägger sin karriär som professionell fotbollspelare på hyllan, men nya äventyr väntade bara runt hörnet.
Ja, i dag agerar han senior rådgivare åt Milan, där han bakom kulisserna stöttas av sin älskade familj – livspartnern Helena Seger, och parets två söner, Maximilian och Vincent.
Och stöd har behövts. Zlatan har en turbulent höst och vinter i bagaget med Milan, och nu har klubbens ledning tvingats ta flera tuffa beslut – med både uppbrott, och nyrekrytering.
Zlatan om omtalade uppbrottet
Zlatan har fällt blod, svett och tårar för sitt älskade Milan – och pressen har inte minskat nu när han är senior rådgivare åt klubben.
Som Svensk Damtidnings mångåriga reporter Sebastian Mattsson, uttryckt det, som jobbat med sportjournalistik i många år:
– Hans Milan har verkligen blandat och gett. De har haft problem med jämnheten och ligger just nu åtta i Serie A-tabellen, vilket inte är gott nog för en så anrik klubb.
Därav har Milans ledning nu behövt ta flera tuffa beslut, där de brutit upp med Alvaro Morata, och rekryterat Santiago Giménez.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Två beslut som blivit mycket omskrivna, och som Zlatan också själv kommenterat:
– För det första är Alvaro en fantastisk person och en fantastisk spelare, jag önskar honom lycka till. Vissa faktorer "klickar" inte av olika anledningar. Jag ska inte säga mer än så, har Zlatan sagt angående uppbrottet med Alvaro Morata, enligt Milan News.
Och angående den nya talangen i Milan, Santiago Giménez, säger Zlatan så här, enligt Football-italia.net:
– Det viktiga är att han är frisk och mår bra. Det är inte lätt att komma till Italien från ett annat land, men vi måste se till att han är glad och har allt han behöver för att göra bra ifrån sig.
Helena Seger offrat sig för Zlatan
Och från sidolinjen stöttar alltså älskade Helena, som Zlatan betonat är ovärderlig i att hjälpa hans karriär – och som gjort stora uppoffringar för att möjliggöra den.
– Hon gav upp sin karriär för min skull. Föreställ dig att du ger upp allt för en person. Dina drömmar, saker du vill uppnå, dina mål. Jag är väldigt tacksam att jag har henne, har Zlatan sagt i #ABtalks.
– Man kan inte ha ett för stort ego i en relation, man kan inte tro att man står över den andra. Det behöver vara 50/50.
Foto: TT