Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Matilda Svensson om succékonceptet: "Traditionellt – på ett helt nytt sätt"

04 feb, 2018, 17:01
AvMalin Perlheden
Tipsa oss!
Illustratören Matilda Svensson inspireras av naturen och älskar att skapa, helst av allt med glada och ljusa färger! Nu är hon tillbaka med en helt ny kollektion; Gäddhäng.
Annons

Matilda Svensson, 32, är illustratör och grafisk formgivare med bas i Malmö. Hemma i sin lägenhet på 30 kvadrat, startade hon sitt företag, och det är även här hon skapar och sköter sina kundkontakter.

Hennes första print, Silledill, blev en succé som spridits från södra Sverige över hela landet, men också till länder som Tyskland, Frankrike och USA.

Nya kollektionen “Gäddhäng”

Efter succén med Silledill ville Matilda göra en ny fisk, sagt och gjort, resultatet blev kollektionen “Gäddhäng”.

Den vackra skärbrädan finns att köpa i vår webbshop!
Annons

Att valet föll just på gädda är ingen slump, fiskens vackra och glada och skimrande färger låg nära tillhands.

– Jag jobbar traditionellt med akvarell på ett nytt sätt kan man säga, säger Matilda Svensson.

Inspiration hämtar hon från naturen, något som går igen i hennes skapande.

En favorit i kollektionen är skärbrädan “Gammelgäddan” som du just nu kan köpa till specialpris i vår webbshop.

Skärbrädan mäter 40 x 17 cm och är tillverkad i Sverige. Motivet är målat i Matildas signaturteknik akvarell och utöver sin funktion, passar den perfekt som serveringsfat!

Annons

Läs också: 5 inredningsdetaljer i årets trendigaste färg

 

 

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.
Annons