Kungen stoppar Madeleine efter alla år – misstankarna stämmer
Kungafamiljen är i en speciell situation. Inte bara är de just familj, de är också kungliga kolleger som jobbar sida vid sida.
Plikten delar de upp mellan sig och avlastar varandra, men här har prinsessan Madeleine varit i en speciell siutation.
Ja, fram till i fjol bodde Madeleine och hennes familj i USA, vilket också innebär att hon tacklat det kungliga fältet på speciellt vis. Och nu får vi se hur kungen stoppat sin dotter...
Prinsessan Madeleines nya jobb
Under måndagen kom beskedet som förvånat många – prinsessan Madeleine startar hudvårdsmärket MinLen, i samarbete med Weleda.
Något som fått vissa att fundera på hur det går ihop med Madeleines prinsesstitel, men här har hovet rett ut frågetecken i ett pressmeddelande:
"Beslutet om att starta bolaget har skett i dialog med Kungl. Hovstaterna. Riksmarskalksämbetet gör bedömningen att denna privata näringsverksamhet går att kombinera med Prinsessan Madeleines ställning som Kunglig Höghet", går att läsa.
"Eftersom den nya verksamheten är privat och inte är kopplad till Prinsessans ställning i det Kungl. Huset kommer Prinsessan i företagssammanhang använda namnet Madeleine Bernadotte".
I pressmeddelandet får vi också reda på något annat, så som hur kungen delegerat arbete till Madeleine – och hur han stoppat henne från vissa plikter.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Kungens beslut för Madeleine
De senaste åren har prinsessan Madeleine främst jobbat med World Childhood Foundation där hon är vice hedersordförande.
Något som också innebär att hennes namn i långa perioder lyst med sin frånvaro i den kungliga kalendern, där kungafamiljens arbete i kungens tjänsts redovisas.
Och det är ingen slump. Precis som man kunnat misstänka har kungen helt enkelt önskat arbete från Madeleine som passat in med hennes livsstil, där hon som sagt tidigare bodde i USA.
Därmed har han också stoppat henne från andra plikter, som skulle innebära att hon behövt vara på plats i Sverige – de har andra kungliga medlemmar fått ta. En process vi nu också får inblick i, i det tidigare nämnda pressmeddelandet:
"Prinsessan Madeleine har sedan lång tid inte tagit del av riksdagens anslag till statschefen och hon deltar och genomför officiella uppdrag efter behov och utifrån Kungens önskemål".
Hovets informationschef Margareta Thorgren har också tidigare förklarat läget så här för Svensk Damtidning:
– När någon av de kungliga familjemedlemmarna gör officiella uppdrag, alltså uppdrag som kungen ger, informerar vi om det i den kungliga kalendern och i hovets digitala kanaler.
Så kungen är högst inblandad i Madeleines kungliga plikter, både jobben hon gör, och jobben hon inte gör.
Foto: TT