Nytt: Prinsessan Madeleine lämnar Sverige efter kritikstormen
Det var under måndagen som nyheten kom: prinsessan Madeleine ger sig in i skönhetsvärlden!
Ihop med Weleda lanserar Madeleine sitt egna hudvårdsmärke minLen, berättade hon själv glatt på Instagram i början av veckan. Men nyheten möttes inte bara av glädjerop – och mitt i stormen lämnar Madeleine nu Sverige.
Prinsessan Madeleine mitt i kritikstorm
Ja, att Madeleine ska bli entreprenör togs emot med stor förvåning. Det krävs ju en del för att kungligheter ska få ägna sig åt privata verksamheter, men efter många samtal på slottet fick hon ja från kungen.
Det hela kommer dock ske frånkopplat från Madeleines prinsesstitel, och hon kommer istället använda sig av namnet Madeleine Bernadotte. Hur stor skillnad detta gör, är folk dock fundersamma kring:
– Det här kan bli problematiskt. Alla vet ju att det är Madeleine som kommer ge ut den här hudvårdsprodukterna och det kommer vara en jättestor efterfrågan, sa Svensk Damtidnings chefredaktör Johan T Lindwall i Efter fem.
Samtidigt hamnade Madeleine mitt i en annan kritikstorm gällande det nya bolaget. Inlägget hon gjorde för att utannonsera nyheten var nämligen inte reklammärkt, och nu har prinsessan anmälts både till Konsumentverket och Reklamombudsmannen. för brott mot marknadsföringslagen.
”Syftet med inlägget i måndags var att informera om en kommande ny verksamhet, inte att göra marknadsföring. Om det har uppfattats så kommer det i fortsättningen inte att upprepas” skrev hovet bland annat i sitt svar till TV4 Nyheterna.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Prinsessan Madeleine lämnar landet efter kritiken
En aningen stormig vecka för Madeleine alltså – som nu lämnar landet.
För hon har ju fortsatt all anledning att fira den här stora milstolpen, och det ska hon göra i tyska Düsseldorf under fredagsförmiddagen. Här kommer hon närvara på Art of Beauty & Health!-mässan, och göra debut som nya beauty-Madeleine!
Resan gör också skillnaden mellan Madeleines två roller extra tydlig: det står inte ett knyst i hovets officiella kalender om denna. Nu reser hon ju iväg som Madeleine Bernadotte, och det har ingenting med hennes kungliga åtaganden att göra.
Foto: TT